7.02.2020, Zadbaj o Zdrowie z ChSCh
Przez sześć dni palacze będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez specjalistów, którzy podpowiedzą jak skutecznie rzucić palenie. Każdego dnia kuracji podawane są informacje co, kiedy i jak należy robić, aby przezwyciężyć „ciąg nikotynowy” i odnieść ostateczne zwycięstwo, na którym tak bardzo wielu palaczom zależy – wyjaśnia Andrzej Sieja. Podczas spotkań zostana omówione wszystkie aspekty szkodliwości palenia papierosów oraz procesy zmierzające do wzmocnienia siły woli i podjęcia właściwych decyzji. Ostatni dzień kuracji, jest bardzo istotny, a według opinii uczestników jest najważniejszy - wtedy bowiem omawiane jest, co zrobić, by nigdy już nie wziąć papierosa do ust.
Sześciodniowa akcja odwykowa powstała w USA w kręgach adwentystycznych na przełomie lat 50.i 60. dwudziestego wieku. Jej autorami byli dwaj wybitni adwentystyczni lekarze amerykańscy: dr E.J. Folkenberg i dr J.W. Mac Farland uhonorowani następnie przez Światową Organizację Zdrowia. Obecnie akcja prowadzona jest w niemal wszystkich miastach w Polsce.
Z badań przeprowadzonych w 2019 roku wynika, że becnie ponad 8 milionów Polaków nałogowo pali papierosy (26% społeczeństwa). Jest to zawrotna liczba w porównaniu do danych np. z Kanady i Szwecji, gdzie nałogiem tytoniowym związanych jest zaledwie 13 i 14 % społeczeństwa.
Dym tytoniowy, który zawiera ponad 4000 substancji chemicznych, w tym 40 o działaniu rakotwórczym, jest od wielu lat uznanym czynnikiem przyczynowym wielu przewlekłych chorób. Palenie papierosów jest jedynym modyfikowalnym czynnikiem raka płuca, najczęściej diagnozowanego nowotworu złośliwego. Aż 9 na 10 chorych to obecni lub byli palacze. Nałóg ten przyczynia się również do rozwoju nowotworów tchawicy, regionu głowy i szyi, przełyku, żołądka, szyjki macicy, nerki czy pęcherza moczowego oraz chorób układu krążenia i układu oddechowego.
Palenie zwiększa również zachorowalność i umieralność związaną z wrzodem trawiennym oraz prowadzi do zwiększenia ryzyka poronień, porodów przedwczesnych, niskiej wagi urodzeniowej noworodków i zgonów niemowląt. Ponadto od pewnego czasu wiadomo, że palenie bierne (mimowolne i niechciane wdychanie dymu tytoniowego zanieczyszczającego powietrze mikrośrodowiska) prowadzi do wzrostu zachorowalności u osób niepalących na infekcje układu oddechowego i inne potencjalne groźne choroby takie, jak rak płuc czy zawał mięśnia sercowego.
Jeśli chcielibyście pożegnać się z nałogiem, zapraszamy serdecznie na bezpłatny kurs!
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej
Ul. Ogińskiego 6, 58-501 Jelenia Góra (SALA KONFERENCYJNA)
23-28 lutego 2020 r., g. 18.00
Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 608 364 267
Wstęp wolny!
Zobacz najnowsze aktualności » | Zobacz starsze aktualności » | Przewiń w górę ^
Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Dolnośląski
Filia Jelenia Góra
ul. Panieńska 36
58-500 Jelenia Góra
Nr konta bankowego:
30 2030 0045 1110 0000 0278 8800