Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Jelenia Góra: Ratunek dla palaczy

23 lutego (w niedzielę) o godzinie 18.00 rusza akcja RATUNEK DLA PALACZY. Jest to 6-dniowy, bezpłatny kurs odwykowy dla palaczy, który będzie sie odbywał w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w sali konferencyjnej.

Akcja pod hasłem „RATUNEK DLA PALACZY” skierowana jest do osób uzależnionych od tytoniu. Programy te prowadzone są w różnych częściach Polski od wielu lat, dzięki czemu kolejne osoby mogą uwolnić się od tytoniowego nałogu, niezależnie od tego jak długo oraz jak dużo palą.

Przez sześć dni palacze będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez specjalistów, którzy podpowiedzą jak skutecznie rzucić palenie.  Każdego dnia kuracji podawane są informacje co, kiedy i jak należy robić, aby przezwyciężyć „ciąg nikotynowy” i odnieść ostateczne zwycięstwo, na którym tak bardzo wielu palaczom zależy  – wyjaśnia Andrzej Sieja. Podczas spotkań zostana omówione wszystkie aspekty szkodliwości palenia papierosów oraz procesy zmierzające do wzmocnienia siły woli i podjęcia właściwych decyzji. Ostatni dzień kuracji, jest bardzo istotny, a według opinii uczestników jest najważniejszy - wtedy bowiem omawiane jest, co zrobić, by nigdy już nie wziąć papierosa do ust. 

Sześciodniowa akcja odwykowa powstała w USA w kręgach adwentystycznych na przełomie lat 50.i 60. dwudziestego wieku. Jej autorami byli dwaj wybitni adwentystyczni lekarze amerykańscy: dr E.J. Folkenberg i dr J.W. Mac Farland uhonorowani następnie przez Światową Organizację Zdrowia. Obecnie akcja prowadzona jest w niemal wszystkich miastach w Polsce.

Z badań przeprowadzonych w 2019 roku wynika, że becnie ponad 8 milionów Polaków nałogowo pali papierosy (26% społeczeństwa). Jest to zawrotna liczba w porównaniu do danych np. z Kanady i Szwecji, gdzie nałogiem tytoniowym związanych jest zaledwie 13 i 14 % społeczeństwa.

Dym tytoniowy, który zawiera ponad 4000 substancji chemicznych, w tym 40 o działaniu rakotwórczym, jest od wielu lat uznanym czynnikiem przyczynowym wielu przewlekłych chorób. Palenie papierosów jest jedynym modyfikowalnym czynnikiem raka płuca, najczęściej diagnozowanego nowotworu złośliwego. Aż 9 na 10 chorych to obecni lub byli palacze. Nałóg ten przyczynia się również do rozwoju nowotworów tchawicy, regionu głowy i szyi, przełyku, żołądka, szyjki macicy, nerki czy pęcherza moczowego oraz chorób układu krążenia i układu oddechowego.

Palenie zwiększa również zachorowalność i umieralność związaną z wrzodem trawiennym oraz prowadzi do zwiększenia ryzyka poronień, porodów przedwczesnych, niskiej wagi urodzeniowej noworodków i zgonów niemowląt. Ponadto od pewnego czasu wiadomo, że palenie bierne (mimowolne i niechciane wdychanie dymu tytoniowego zanieczyszczającego powietrze mikrośrodowiska) prowadzi do wzrostu zachorowalności u osób niepalących na infekcje układu oddechowego i inne potencjalne groźne choroby takie, jak rak płuc czy zawał mięśnia sercowego.

Jeśli chcielibyście pożegnać się z nałogiem, zapraszamy serdecznie na bezpłatny kurs!

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej

Ul. Ogińskiego 6, 58-501 Jelenia Góra (SALA KONFERENCYJNA)

23-28 lutego 2020 r., g. 18.00

Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 608 364 267

Wstęp wolny!

 

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij